بایگانی نویسنده: محمود جعفری دهقی

نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر

نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر

یکصد و ششمین نشست مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب با همکاری انجمن ایران‌شناسی به بررسی «نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر» اختصاص یافت.
دیار خوزستان سرزمین نگارکندها و کتیبه‌های گوناگون است. مردم این دیار از اعماق دور تاریخ از ایلامی‌ها و الیمایی‌ها و تا همین اواخر رد گذر خود در تاریخ را بر سنگ‌ها نقش و نقر کرده‌اند.
نشست «نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر» با کمک عکس و با محوریت نقش و نوشته‌ها بر سنگ و صخره و برگردۀ بردشیرها ردپای انسان در رامهرمز، ایذه، تنگ بتان، تنگ سولک و اندیکا را مرور نمود.
در نبود نسخه‌های خطی در برخی نواحی و دوره‌های تاریخی، نوشته‌هایی بر کوه و سنگ و بر پشت شیرهای سنگی، آثار مکتوب ارزشمندی است که با توجه به جنس ضعیف سنگ‌های برخی نقاط، دیر پرداختن به آنها موجب خسارت جبران‌ناپذیر خواهد شد.
نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر2نقوش و کتیبه‌های خوزستان به روایت تصویر3
این نشست با عکس و گزارش‌های جلیل نوذری و سخنرانی ملیحه مهدی آبادی و دکتر محمود جعفری دهقی همراه بود.
میبد

هشتمین نشست ایران‌شناسی دانشگاه میبد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در ادامه سلسله نشست های سالانه ایران شناسی دانشگاه میبد هشتمین نشست ایران شناسی به همت گروه ایران شناسی و انجمن علمی دانشجویان ایران شناسی روز ۲۳ اردیبهشت ۹۷ در سالن اجتماعات استاد عبدالعظیم پویا دانشگاه میبد با موضوع ایران و ایران شناسی همراه با بزرگداشت مفسر بزرگ قرآن، رشیدالدین میبدی برگزار شد. در این نشست، دکتر اصغر دادبه، چهره ماندگار ادبیات، دکتر نصرالله پورجوادی، عرفان پژوه نامدار و دکتر محمود جعفری دهقی، ایران شناس مطرح ایرانی سخنرانی کردند.
در ابتدای نشست، دکتر عباس کلانتری، رئیس دانشگاه میبد ضمن خوشامدگویی به مهمانان ابراز امیدواری کرد با همکاری چهره های برجسته فرهنگی ایرانمدار، دانشگاه میبد بتواند در مسیر توسعه کمی و کیفی رشته ایران شناسی گام بگذارد. در ادامه سید عبدالعظیم پویا از فعالان فرهنگی برجسته میبد، در سخنان کوتاه خود از تاسیس مرکز خاورشناسی در دانشگاه میبد در آینده ای نزدیک خبر داد. نویسنده کتاب سیمای باستانی شهر میبد همچنین اعلام کرد به زودی دومین کنگره ملی رشیدالدین میبدی، نویسنده تفسیر مشهور کشف الاسرار در میبد برگزار خواهد شد و نشست هایی مانند این نشست می تواند زمینه ساز برگزاری این کنگره باشد.
سپس دکتر نصرالله پورجوادی اولین سخنران این نشست سخنرانی خود را با عنوان «عشق افلاطونی در کشف الاسرار» ارائه داد. نویسنده کتاب عهد الست در این سخنرانی ضمن اشاره به سابقه تفسیرهای فارسی و ایرانی از نخستین سده های تاریخ اسلامی ایران، قرآن کریم تفسیرهای عرفانی از قرآن را از ابتکارات ایرانیان خواند و ورود مضامینی همانند عشق انسانی به ساحت تفسیر قرآن را از ویژگی های تفاسیر ایرانیان برشمرد.
دکتر محمود جعفری، مدیر بخش ایران شناسی دائره المعارف بزرگ اسلامی سخنران بعدی بود. او سخنان خود را با ارائه تاریخچه ای از شکل گیری حکمت ایرانی آغاز کرد و سپس خبر از تشکیل انجمن ایران شناسی داد. مدیر سابق گروه ایران شناسی دانشگاه تهران از استادان و دانشجویان ایران شناسی دانشگاه میبد خواست تا با عضویت در انجمن ایران شناسی نخستین شعبه انجمن ایران را در ایران تاسیس کنند تا از این طریق بتوان ضمن انجام پژوهش های ایران شناختی، در حوزه کارآفرینی این رشته هم تحولات مثبتی صورت بگیرد.
در بخش پایانی نشست، دکتر اصغر دادبه از چهره های فرهنگی یزد و ایران سخنان مهمی درباره اهمیت ایران و رشته ایران شناسی ایراد کرد. چهره ماندگار ادبیات از تهاجم به مفهوم ایران و ایرانیت در دوره معاصر از سوی مراکز و شخصیت های مختلف داخلی و خارجی سخن گفت و تنها راه حفظ ایران را توجه به هویت ایرانی دانست. وی هم چنین رشته ایران شناسی را از ضروری ترین رشته های دانشگاهی عنوان کرد و خواستار ارائه دروس ایران شناسی در دروس عمومی دانشگاه و مدارس شد.
در پایان این نشست دکتر سامان قاسمی فیروزآبادی، استادیار گروه ایران شناسی دانشگاه میبد در سخنان کوتاهی با تاکید بر اعتبار بخشیدن به هویت ایرانی سخنان مهمانان ویژه نشست را جمع بندی کرد.
میبد2
گروه ایران شناسی دانشگاه میبد اردیبهشت ماه هر سال در ایام بزرگداشت فردوسی، شاعر حماسه سرای ایرانی و مقارن با روزهای برگزاری کنگره ملی رشیدالدین میبدی در سال ۱۳۷۴، نشست های تخصصی ایران شناسی برگزار می کند.
شهر کتاب 2

سه سرزمین، یک زبان

در دهه‌های گذشته آثار فراوانی از نویسندگان و فیلسوفان کشورهای آلمانی‌زبان به فارسی چاپ و منتشر شده که با استقبال خوب فارسی‌زبانان در ایران همراه بوده است. در چند سال اخیر نیز آثار نویسندگان معاصر آلمانی‌زبان در ایران معرفی شده ولی شایسته است که برنامه‌های گسترده‌تری برای شناخت ادبیات امروز کشورهای آلمانی‌زبان اجرا شود.
نشست ویژه شهرکتاب روز ۱۹ اردیبهشت ۹۷ ساعت ۱۶:۳۰ با عنوان «سه سرزمین، یک زبان» به بررسی ادبیات امروز آلمانی زبان اختصاص یافت که با حضور و گفت‌و‌گو با نویسندگان سه کشور آلمانی زبان: میرکو بُنه از آلمان، کریستف سیمون از سوییس، هلموت نیدرله از اتریش و یورگن بکر، معاون مدیرعامل مرکز گفت‌وگوهای ادبی آلمان در مرکز فرهنگی شهرکتاب تهران برگزار شد.

شهر کتاب

ض

چهارمین نشست اعضای هیات مدیره انجمن ایران‌شناسی

چهارمین نشست اعضای هیات مدیره انجمن ایران‌شناسی مورخ ۳۰ فروردین ماه ۱۳۹۷ در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد.

ص

n82778481-72079829

ارائه مقاله عطار و ایران‌شناسان در همایش بین‌المللی عطار نیشابوری

همایش بین المللی عطار نیشابوری با تلاش دانشگاه‌ تهران،‌ دانشگاه مک‌گیل، موسسه مطالعات اسلامی و نیز انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در واپسین روزهای فروردین ماه ۱۳۹۷ در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
در این همایش مقاله‌ای با عنوان «عطار و ایران‌شناسان» از سوی دکتر محمود جعفری دهقی و خانم عزیزی بطور مشترک ارائه شد.

عطار3عطار11عطارشناسیهیات‌ریسه همایش بین‌المللی عطار نیشابوری از راست به چپ؛ دکتر علیرضا حاجیان‌نژاد، دکتر محمود جعفری دهقی و دکتر ابوالکلام سرکار از کشور بنگلادش

از سوی دیگر چکیده مقالات همایش بین‌المللی فریدالدین عطار نیشابوری شامل زندگی‌،‌ آثار و افکار این شخصیت عرفانی منتشر شد. این اثر به کوشش دانشگاه‌های تهران،‌ مک‌گیل و موسسه مطالعات اسلامی و نیز انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به چاپ رسیده است.
فهرست برخی از مقالات این کتاب به این شرح هستند؛ بررسی تطبیقی مفاهیمی فقر و فنا در آثار عطار با دائو ده جینگ لائوزه،‌ سبک‌شناسی لایه ایدئولوژی در باب توحید منطق‌الطیر عطار،‌ بررسی وحدت وجود از منظر عطار نیشابوری، ابن عربی و باروخ اسپینوزا،‌ تاثیرپذیری منطق‌الطیر عطار از رساله‌الطیر امام محمد غزالی و‌ مقایسه تطبیقی اشعار عطار نیشابوری و حافظ شیرازی با تکیه بر مجمل و مفصل.
ایرانشناسی

برگزاری کارگاه گردشگری و ایران‌شناسی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران به نقل از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، کارگاه یک‌روزه گردشگری و ایران‌شناسی از سلسله کارگاه‌های کارآفرینی در حوزه ایران‌شناسی مورخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ در تالار کمال این دانشکده با سخنرانی دکتر ابراهیم‌بای سلامی، عضو شورای عالی میراث فرهنگی وگردشگری، مدیرعامل هگتا و عضو هیات علمی دانشگاه تهران برگزار شد.
وی به نقش ارزنده ایران‌شناسی و ایران‌شناسان ایرانی در معرفی هویت اصیل ایرانی به غیر ایرانیان اشاره کرد و ضمن برشمردن وظایف اصلی ایران‌شناسان، به تبیین جایگاه بالای ایران‌شناسی ایرانی در توسعه ایران‌گردی و صنعت گردشگری کشور پرداخت.
به گفته او، یکی از اصلی‌ترین وظایف دانشجویان ایران‌شناسی تولید محتوای صحیح و قابل اعتماد درباره شاخصه‌های فرهنگی ایران‌زمین است.
دکتر دهقی

هشتاد سال کارتوگرافی

آیین بزرگداشت استاد عباس سحاب تحت عنوان هشتاد سال کارتوگرافی با حضور استادان، پژوهشگران و علاقمندان رشته‌های جغرافیا و نقشه‌برداری در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد.
محمدرضا سحاب رئیس هیأت مدیره مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب، فرزند استاد عباس سحاب دومین سخنران این آیین بود که گفت: دکتر عباس سحاب در سیزده‌سالگی نقشه فرانسه را تهیه کرد و سپس نقشه گردشگری تهران را به زبان لاتین، نقشه تهران و حومه را به زبان فارسی و نقشه‌های شهرهای مختلف کشور را تهیه و تدوین کرد که در مجموع ۱۷ نقشه مربوط به ایران در این مؤسسه تهیه شده است.
فرزند دکتر سحاب تأکید کرد: پدر مرحومش در سال ۱۳۴۰ در دفاع از نام خلیج‌فارس، نقشه ایران را با نام خلیج فارس و با استناد به نقشه‌های بین‌المللی تدوین و تهیه کرد.
سخنران بعدی دکتر محمود جعفری دهقی، استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن ایران‌شناسی بود که در سخنانی به تشریح رشته ایران‌شناسی پرداخت و گفت: نیاز به این رشته از دیرباز مشهود بوده چرا که ایران‌شناسی از نان شب واجب‌تر است. وی افزود: انجمن علمی ایران‌شناسی در سال ۱۳۹۶ تأسیس شد. اما ایران‌شناسی در لابه‌لای کتاب‌های مؤسسه سحاب موج می‌زند و عشق ایران‌شناسی از طریق این کتاب‌ها به فرزندان ایران منتقل شده و می‌شود. دکتر محمود جعفری دهقی اظهار امیدواری کرد که در هر کارگاه و موسسه‌ای یک ایران‌شناس وجود داشته باشد.

سحاب